Intel, geliştiricileri yapay zeka dayanaklı PC uygulamaları yapmaya zorluyor

Intel’in son vakitlerde kendisine sorduğu soru bu üzere görünüyor. Şirket, geliştiricilerin Intel’in gelecek Core Ultra taşınabilir çiplerinden yararlanan yeni yapay zeka dayanaklı özellikler oluşturmasına yardımcı olmayı amaçlayan yeni bir teşebbüs olan AI PC Hızlandırma Programını duyurdu.

14 Aralık’ta gelmesi beklenen bu işlemciler, şirketin sinirsel süreç ünitesi (NPU) içeren birinci işlemcileri olmasıyla dikkat çekiyor. GPU’nun oyun misyonlarını hızlandırdığı üzere, NPU da Windows 11’in manzaralı sohbet Studio Effects’teki art plan bulanıklaştırma özelliği üzere AI iş yüklerini hızlandırıyor.

Intel, geliştiricileri yapay zeka dayanaklı PC uygulamaları yapmaya zorluyor

Ancak bir NPU tek başına insanların yeni dizüstü bilgisayar satın almaları için kâfi değil. Intel’in muhtaçlık duyduğu şey, insanların yapay zeka hızlandırmasını istemesi için ikna edici nedenler yaratmak.

Intel’e nazaran Yapay Zeka Bilgisayar Hızlandırma Programına şu ana kadar 100’den fazla yazılım satıcısı ve 300’den fazla yapay zeka dayanaklı özellik girdi. Bunlar yalnızca isimsiz geliştiriciler de değil: mevcut iştirakçiler ortasında Audacity, Adobe, BlackMagic, Webex ve Zoom yer alıyor. Programın bir modülü olarak Intel, geliştiricileri OpenVINO üzere yapay zeka araç kitleri, tasarım kaynakları ve pazarlama yardımı ile buluşturuyor. Sonuçta bu, birçok yazılım üreticisi için keşfedilmemiş bir alan; Intel’in yardımı, faydalı yapay zeka özelliklerini daha süratli sunmalarına yardımcı olabilir.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)