Intel İnovasyon 2023: Yapay Zekâ ve Güvenliğin Bir Ortaya Gelişi Hızlanıyor

Intel Innovation 2023’ün ikinci gününde Intel Teknolojiden Sorumlu Lideri Greg Lavender, Intel’in geliştirici öncelikli, açık ekosistem ideolojisinin, yapay zekâ fırsatlarının herkes için erişilebilir olmasını sağlama emeline nasıl hizmet ettiğini detaylı bir biçimde açıkladı.

Yapay zekâdan yararlanmak isteyen geliştiriciler, istemci ve uçtan bilgi merkezi ve buluta kadar tahlillerin yaygın olarak kullanılmasını engelleyen zorluklarla karşı karşıya. Intel ise açıklık, seçim, inanç ve güvenliği temel alan, yazılım tarifli, silikon hızlandırmalı bir yaklaşımla bu zorlukların üstesinden gelme kararlılığını sürdürüyor. Intel, inançlı yapay zekâ uygulamalarının geliştirilmesini kolaylaştıran ve bu tahlillerin bakımı ve ölçeklendirilmesi için gereken yatırımı düşüren araçlar sunarak, geliştiricilerin yapay zekâyı her yere taşımalarını sağlıyor.

“Geliştirici topluluğu, sanayilerin hem bugün hem de gelecekte çeşitli gereksinimlerini karşılamak için yapay zekâdan yararlanmalarına yardımcı olan katalizördür” diye belirten Lavender, şöyle ekledi: “Yapay zekâ, sorumlu bir biçimde kullanılmak üzere herkes tarafından erişilebilir olabilir ve olmalıdır. Geliştiricilerin donanım ve yazılım seçimleri sonlu olduğunda, global ölçekte yapay zekânın benimsenmesine yönelik kullanım durumları kısıtlı olacak ve muhtemelen sunabilecekleri toplumsal kıymet de sonlu kalacaktır.”

Lavender, aktifliğin ikinci günü yaptığı konuşmada, Intel’in donanım ve eser yazılımı bütünlüğünü doğrulamak için Intel® Şeffaf Tedarik Zinciri ve bellekteki hassas dataların korunmasına yardımcı olmak için zımnî bilişim sağlamak da dahil olmak üzere uçtan uca güvenlik konusundaki kararlılığının altını çizdi. Bugün Intel, yeni bir kanıtlama hizmetinin genel kullanıma sunulması da dahil olmak üzere birçok yeni araç ve hizmetle platform güvenliği ve data bütünlüğü müdafaasını genişletiyor.

Kanıtlama hizmeti, Intel® Trust Authority ismi verilen yeni bir güvenlik yazılımları ve hizmetleri portföyünün birinci eseri. Muteber yürütme ortamı bütünlüğü, siyaset uygulaması ve kontrol kayıtlarının birleşik ve bağımsız bir değerlendirmesini sunan bu hizmet; çoklu bulut, hibrit, şirket içi ve uç dahil olmak üzere Intel bilinmeyen bilişimin dağıtıldığı her yerde kullanılabilir. Intel Trust Authority ayrıyeten, hassas fikri mülkiyet (IP) ve bilgilerin makine öğrenmesi uygulamalarında, bilhassa de mevcut ve gelecek jenerasyon Intel® Xeon® işlemcilerde çıkarım yaparak işlendiği bâtın bilişim ortamlarının güvenilirliğini sağlamaya yardımcı olarak kapalı yapay zekâyı etkinleştirmede olmazsa olmaz bir yetenek haline de gelecek.

Yapay zekâ, sıhhat ve finanstan e-ticaret ve tarıma kadar her bölümde kullanım alanları bulunan bir inovasyon motorudur.

“Yapay zekâ yazılım stratejimiz, yapay zekâyı her yere ulaştırmak için açık ekosistemler ve açık hızlandırılmış bilişimi temel alıyor” diye belirten Lavender, kelamlarına şöyle devam etti: “İnovasyonu ölçeklendirmek için sonsuz fırsatlar var ve yapay zekâ geliştiricileri için eşit bir oyun alanı yaratıyoruz.”

Dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlar, bilimsel keşifleri hızlandırmak, iş dünyasını dönüştürmek ve tüketici hizmetlerini uygunlaştırmak için yapay zekâdan yararlanıyor. Bununla birlikte kurum içi uzmanlık eksikliği ve yapay zekâ süreç sınırını (veri hazırlama ve modelleme de dahil olmak üzere) düzgün bir biçimde yönetmek için yetersiz kaynaklardan, daima olarak bakımı değerli ve vakit alıcı olan yüksek maliyetli özel platformlara kadar işletmeler için üstesinden gelmesi güç zorluklar, yapay zekâ tahlillerinin pratik uygulamasını sınırlıyor.

Intel, çoklu mimaride dağıtım kolaylığı sağlayan açık bir ekosistem oluşturmaya kararlı.  Linux Vakfı’nın Birleşik Hızlandırma Vakfı’nın (UXL) kurucu üyesi olması Intel’in bu husustaki kararlılığını kanıtlıyor. Bu dallar ortası küme, platformlar ortası dağıtım için uygulamaların geliştirilmesini kolaylaştırmak maksadıyla açık bir hızlandırıcı yazılım ekosistemi sunmayı amaçlıyor. UXL, oneAPI teşebbüsünün evrimini temsil ediyor. Intel’in oneAPI programlama modeli, kodun bir defa yazıldıktan sonra CPU’lar, GPU’lar, FPGA’lar ve hızlandırıcılar dahil olmak üzere birden fazla bilişim mimarisine dağıtılmasına imkan tanıyor. Intel, mimariler ortasında platformlar ortası geliştirmeyi teşvik etmeye yardımcı olmak için oneAPI spesifikasyonunu UXL Vakfı’na sunacak.

Intel ayrıyeten, en yeni Intel mimarileri için optimize edilmiş performans sağlamaya yardımcı olmak gayesiyle kurumsal yazılım sürümlerinin Intel’in optimize ettiği dağıtımlarını sağlamak için önde gelen yazılım satıcıları Red Çizgi, Canonical ve SUSE ile güçlerini birleştiriyor. Bugün aktiflikte Lavender’a eşlik eden Red Çizgi Enterprise Linux’ın lider yardımcısı ve genel müdürü Gunnar Hellekson, Intel’in CentOS Stream kullanarak Red Çizgi Enterprise Linux (RHEL) ekosistemi için üst takviyeye katkıda bulunacağı kapsamlı işbirliğini duyurdu. Intel ayrıyeten PyTorch ve TensorFlow da dahil olmak üzere yapay zekâ ve makine öğrenmesi araçlarına ve çerçevelerine katkıda bulunmaya da devam ediyor.

Intel Granulate, geliştiricilerin performansı süratli ve kolay bir halde ölçeklendirmesine yardımcı olmak üzere Kubernetes pod kaynak dengelemesi için Auto Pilot’ı ekliyor. Kapasite optimizasyon aracı, Kubernetes kullanıcıları için otomatik ve daima kapasite idaresi teklifleri sunacak. Bu araç, konteynerli ortamların maliyet-performans metriklerini karşılamak için gereken yatırımı azaltmalarını sağlayacak. Intel Granulate ayrıyeten Databricks iş yükleri için otonom orkestrasyon yetenekleri ekleyerek kod değişikliği olmaksızın ortalama %30 maliyet düşüşü ve %23 süreç müddeti azaltımı sağlayacak.1

Dünya, büyük ve karmaşık meseleleri çözmek ve gerçek iş sonuçları sağlamak için yapay zekâyı giderek daha fazla kullanırken, yapay zekâ modellerini, datalarını ve üzerinde çalıştıkları platformları kurcalanmaya, manipülasyona ve hırsızlığa karşı muhafaza gereksinimi da artıyor. Hesaplama karmaşıklığı ve ek yük pratik uygulamaları sınırlasa da, tam homomorfik şifreleme (FHE), hesaplamalarının direkt şifrelenmiş bilgiler üzerinde gerçekleştirilmesine imkan tanıyor.

Intel, sırf yazılımsal bir FHE yaklaşımıyla bağlantılı milyon kat fazla performans yükünü azaltmak için uygulamaya özel bir entegre devre (ASIC) hızlandırıcı geliştirmeyi planladığını açıkladı. Intel ayrıyeten araştırmacıların, geliştiricilerin ve kullanıcı topluluklarının FHE kodlamasını öğrenmelerini ve denemelerini sağlayacak bir şifreli bilişim yazılım araç setinin beta sürümünü de piyasaya sürecek. Dün genel kullanıma sunulacağı duyurulan Intel® Developer Cloud’un bir modülü olarak bu yılın sonlarına yanlışsız kullanıma sunulacak olan bu yazılım, FHE yazılımı geliştirmek için birlikte çalışabilir bir dizi arayüz ve çeviri araçlarının yanı sıra, donanım hızlandırıcısının örnek bir simülatörünü içerecek.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)