Intel, Xbox İşlemcisi İçin Microsoft ile Anlaşmak İstiyor

Intel, bir sonraki Microsoft Xbox konsolu için özel bir çip oluşturmak emeliyle Microsoft ile anlaşmak için nitekim çok çalışıyor. Bu SoC’nin AMD tarafından Tayvan’da üretilen mevcut konsollardaki SoC’den farklı olduğunu belirtmekte yarar var. Intel, daha evvel birinci Xbox üzerinde Microsoft ile çalışmıştı fakat AMD, hem Xbox hem de PlayStation konsolları için mukavele üstüne kontrat imzalamaya başladı.

Açıkçası Intel’in bir sonraki Xbox’a güç vermesi heyecan verici olurdu zira AMD aslında bir sonraki PlayStation konsolu için Sony ile bir mukavele imzaladı. Intel, CPU, GPU, AI yeteneklerini ve daha fazlasını tek bir çipte birleştirdikleri Döşeme tabanlı APU ismi verilen yeni bir yaklaşım üzerinde çalışıyor. Intel’in kendi Arc GPU kısmı, Battlemage’den sonra ayrık grafik kartları üretmeye devam etmeyebilir zira sırf gelecekteki yongalarda GPU döşemelerini kullanmaya odaklanacaklar üzere duruyor.

Bu hareket, Intel’in bir sonraki Xbox için CPU ve GPU performansına ince ayar yapmalarına, yapay zeka misyonları için bir NPU eklemelerine ve gücü verimli bir halde yönetmelerine imkan tanıyan güçlü bir çip oluşturması durumunda manalı olacaktır. Bu türlü bir durumda çıkacak bir sonraki Xbox, AMD tarafından desteklenen bir sonraki PlayStation’dan çok daha güçlü olabilir.

Microsoft da boş durmayarak yeni jenerasyon Xbox oyun konsoluna teknoloji sağlayacak bir şirket arıyor. Bu mevzuyu hem Intel hem de NVIDIA ile konuşuyorlar. Lakin yakın vakte kadar Microsoft, AMD ile bir mukavele imzalamamıştı. Muhtemelen AMD’nin mukaveleyi Intel üzere diğer bir şirkete kaptırabileceğini düşünmesini sağlayarak, daha düzgün bir muahede elde etme umuduyla AMD ile pazarlık yapmaya çalışıyor. Bu durum Intel’e devreye girip mukaveleyi kazanma bahtı verecek.

Moore Law Is Dead‘e nazaran Intel’in CEO’su Pat Gelsinger bunu üst seviye grafik süreç üniteleri olan Arc GPU’larını kurtarmak için bir fırsat olarak görüyor. Intel, üretim tesislerine daha fazla müşteri kazandırmak istiyor ve büyük çip üreticisi TSMC ile direkt rekabet etmek istiyor. Yeni jenerasyon Xbox için Microsoft’tan kontrat almak Intel’in pazarlama gayretleri açısından büyük bir dayanak olacaktır.

Intel, bu durumu üretim tesislerini tanıtmak için bir tıp pazarlama stratejisi olarak kullanabilir. Bunu da şayet mukavele imzalayabilirler ise yeni jenerasyon Xbox çipini Microsoft için ürettiklerini vurgulayarak yapabilir hale gelecekler. TSMC’nin halihazırda AMD, Apple, Intel, NVIDIA, Qualcomm ve başkaları üzere büyük ortaklarla çalıştığını biliyoruz. Bu paydaşlıklar, TSMC’nin en yüksek kalitede silikon çipler yaratma hünerine olan itimadı tesis etti. Şayet Intel yeni kuşak Xbox çipini üretme ihalesini kazanırsa bu onlar için değerli bir muvaffakiyet olacak.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)