iOS 18 Yapay Zeka Özellikleri İle Gelebilir

Apple’ın iOS 18 taşınabilir işletim sistemine yapay zeka özellikleri eklemek için çalıştığı ileri sürüldü. Gurman, Power On haber bülteninde Apple’ın büyük rakipleri Microsoft ve Google’ın yanı sıra OpenAI’ın önderlik ettiği üretken yapay zekanın yükselişiyle hazırlıksız yakalandığı hakkında daha evvel belirttiği şeyleri tekrarlıyor.

Gurman, Apple’ın Kıdemli Lider Yardımcısı Craig Federighi’nin iOS 18’e yapay zeka özellikleri ekleme konusunda takıma liderlik ettiğini söylüyor. Gurman, şirketin iOS 18’in yapay zeka yeteneklerini geliştirmek için bir data seli kullandığını ve geniş lisan modelinde yahut LLM’de çalışan özellikler sağlamak istediğini söz ediyor. Yeni özellikler, hem Siri’nin hem de İletiler uygulamasının soru sorma ve cümleleri otomatik tamamlama formunu geliştirecek ve rakip hizmetlerdeki son değişiklikleri yansıtacak.

Apple’ın resmi olmayan ismi Apple GPT olan kendi LLM’sini oluşturduğuna dair evvel de söylentiler vardı. Lakin bugünkü yeni haber, bu planlar ve LLM’nin 2024 üzere kısa bir müddette Siri dijital asistanını geliştirmek için nasıl kullanılabileceği hakkında daha fazla bilgi veriyor.

Apple’ın hizmetlerden sorumlu lideri Eddy Cue’nun şirketin üretkenlik uygulamalarına yapay zeka özellikleri eklemek için çalıştığını da paylaşılıyor. Buna nazaran Cue’nun grubu, insanların Pages üzere uygulamalarda yazmasına yahut Keynote’ta slayt destelerini otomatik olarak oluşturmasına yardımcı olmak için üretken yapay zekanın nasıl kullanılabileceğini inceliyor.

Apple içinde yapay zeka hizmetlerinin nasıl sunulacağı konusunda da bir tartışma olduğu söyleniyor. Kimilerinin bunun iPhone üzere aygıtlarda olmasını tercih ettiği, başkalarının bulut tabanlı olmasını isterken kimilerinin da hibrit bir tahlili destekleyebileceği vurgulanıyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)