iPhone eSIM Aktarma Nasıl Yapılır?

eSIM teknolojisi 2016’dan beri mevcut olmasına karşın, iPhone XS’in 2018 yılındaki tanıtımına kadar Apple cephesinde kullanıma sunulmamıştı. Neyse ki o vakitten beri tüm iPhone aygıtlarda bu teknoloji mevcut ve hücresel ilişki için fizikî SIM kart kullanma muhtaçlığını ortadan kaldırıyor.

eSIM özelliğine sahip olmanın en büyük faydalarından biri, birincil telefon numaramızı eSIM’e ekleyebilmemiz ve yurt dışına seyahat ederken fizikî bir SIM kart kullanma imkanı. Ya da tahminen iş maksatlı kullandığınız bir sınırınız daha var ve iki farklı telefon taşımaktan hoşlanmıyorsunuz. Bu türlü bir durumda iş telefonunuz için SIM kartı iPhone’unuza takmanız kâfi; artık iki sınırı da tıpkı anda kullanabilirsiniz.

Elektronik SIM (eSIM), iPhone’unuzda fizikî olarak SIM kart kullanma muhtaçlığını ortadan kaldırıyor. Bunun yerine, iPhone’unuzdaki Ayarlar uygulamasından ağ irtibatınızı kurarak telefonunuzu ve çizginizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

eSIM özelliğiyle birlikte piyasaya sürülen birinci iPhone modelleri iPhone XS ve XS Max olmuştu. XS/XS Max üzeri bir iPhone modeli kullanıyorsanız, operatörünüzün de dayanağıyla birlikte bu teknolojiden faydalanabilirsiniz. eSIM takviyesi hala tüm ülkelere yayılmış değil ve tüm operatörler eSIM’e hala geçiş yapmadı. Ülkemizde ise Turkcell, Vodafone ve Turk Telekom olmak üzere tüm taşınabilir operatörler eSIM özelliği sunuyor.

eSIM özelliği ayrıyeten Apple Watch akıllı saatlerde hücresel ilişki sunmak emeliyle da kullanılıyor. Apple, böylece klasik SIM kart yuvasına olan muhtaçlığı ortadan kaldırırken dizaynın daha ince ve hafif olmasını sağladı.

iPhone’unuzda birden fazla eSIM bulundurabilir fakat birebir anda bunlardan sadece birini kullanabilirsiniz (iPhone 13 serisi hariç). Mevzumuza dönecek olursak, geçmişte çeşitli usullerle iPhone’lar ortasında eSIM transferi mümkündü. Lakin Apple, iOS 16 ile birlikte Wi-Fi yahut öteki metotlara güvenmek yerine Bluetooth kullanarak iPhone’lar ortasında eSIM transferini mümkün hale getirdi. Yapmanız gerekenler ise kolay:

 • iPhone’unuzdan Ayarlar uygulamasını açın.
 • Hücresel seçeneğine tıklayın.
 • Hücresel Bilgi kısmının üzerinde, eSIM’i Ayarla düğmesine dokunun.
 • Son olarak “Başka Bir iPhone’dan Aktar” kısmına dokunun.

Söylediğimiz üzere, eSIM Bluetooth transferi eski sürümlerde çalışmıyor. iOS 16’nın hala Developer Beta (Geliştirici Beta) etabında olduğunu ekleyelim. Lakin kesin sürümün 2022 sonuna kadar yayınlanması bekleniyor. Apple, bu fonksiyonu daha fazla iPhone kullanıcısına sunmak için operatörlerle birlikte çalışıyor.

 • Yeni iPhone üzerinden Ayarlar > Hücresel yolunu izleyerek Hücresel Plan Ekle seçeneğine tıklayın.
 • Ardından Hücresel Planı Dönüştür’e tıklayın.
 • Şimdi eSIM’e Dönüştür’e dokunun.
 • Aktarım sürecini evvelki iPhone’unuzdan onaylamak için belirten ikaz üzerinden Tamam’a dokunun.
 • Önceki aygıttan Aktar butonuna tıklayın.
 • Yeni iPhone’unuzda hücresel planın aktifleştirilmesini bekleyin. Yeni iPhone’unuzdaki hücresel plan etkinleştirildiğinde evvelki SIM kartınız etkisiz hale gelir.
 • Yeni iPhone’unuzda “Operatör Hücresel Planınızı Ayarlamayı Bitirin” formunda bir başlık görürseniz başlığa dokunun ve Sürdür’e tıklayın. eSIM’inizi aktarabilmeniz için operatörünüzün web sitesine yönlendirileceksiniz.

Bu aslında sizin cevaplayabileceğiniz bir soru. Hiç yurtdışına çıkmamış olsanız bile eSIM kullanmanın kimi avantajları var. Birincisi, farklı bir telefon numarası kullanmak istiyorsanız, operatörler ortasında süratli bir formda geçiş yapabilirsiniz. Bir öteki mevzu,  fizikî SIM’de bir şeyler aykırı gittiğinde SIM kart yuvasını açmak zorunda kalmayacaksınız. Bunun tersine, operatör tarafından bir güncelleme geldiğinde bu otomatik olarak uygulanacak.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)