Japonya’nın aya gönderdiği uzay aracı hakkında farklı gelişme

Güneşin pozisyonundaki değişiklik, güneş panellerinin ışık almasına ve sondanın pilini şarj etmesine imkan tanıyarak JAXA’nın bağlantısı yine kurmasına imkan sağladı.

SLIM yere indikten kısa bir mühlet sonra işler makûs görünüyordu. Ajans, elektrik üretimiyle ilgili bir sorunu çabucak fark etti fakat ay yüzeyine bir çift sonda göndermeyi başardı. Ay Seyahat Aracı 2 (LEV-2), SLIM’in inanılmaz bir fotoğrafını çekti ve panelleri güneşten uzağa bakacak formda baş aşağı olduğunu gösterdi. Sebebin ise ana motordaki arıza olduğu belirlendi.

Japonya’nın aya gönderdiği uzay aracı hakkında değişik gelişme

JAXA, güneş ışınlarının güneş panellerine yanlışsız yönelmesi durumunda sondanın toparlanma bahtının olduğunu düşündü ve tam da o denli oldu. Güç yine kazanıldıktan kısa bir müddet sonra, çok bantlı bir spektral kamera kullanarak “oyuncak kaniş” ismi verilen daha evvel görüntülenen kaya oluşumunun öteki bir fotoğrafını çekti. Grup ayrıyeten “St. Bernard”, “Bulldog” ve “Shibainu” üzere köpek temalı isimler taşıyan öteki kayaları da gaye alıyor.

Baş aşağı iniş telafisi mümkün olmayan bir yanılgı üzere görünebilir lakin misyon artık az çok planlandığı üzere ilerleyebilecek üzere görünüyor. Beyzbol boyutundaki LEV-2 yüzeyi keşfederken (iki kamerası da olan LEV-1 probu aracılığıyla bilgi aktarıyor), SLIM elinden gelen her türlü bilimsel bilgiyi yakalayacak.

Her durumda, asıl maksat hassas iniş olduğundan misyon esasen başarılı sayıldı. Tam da bunu yaptı ve gayesinin yalnızca 55 metre uzağındaki bir noktaya isabet etti. SLIM’in ne kadar daha çalışabileceği  ise bilinmiyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)