Japonya’nın SLIM Ay Modülü iniş yaptı, lakin bir sorun var

Japonya’nın son uzay teşebbüsü olan “ay keskin nişancısı” olarak isimlendirilen SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) isimli ay aracı, tarihi Ay’a inişinin çabucak akabinde teknik bir sıkıntıyla karşılaştı. 2023 Eylül’ünde fırlatılan SLIM’ın ana hedefi, Ay yüzeyinde 100 metreye kadar hassas bir iniş yapmaktı. Bu iniş noktası, Shioli Krateri’nin kenarında, rastgele seçilmedi. Bilim insanları bu bölgenin, Ay’ın mantosundan derinlere ilişkin eski unsur içerdiğini ve Ay’ın kökenini anlamada kilit rol oynayabileceğini düşünüyor.

Ancak uzay keşfi beklenmedik zorluklarla doludur. SLIM gayesine hakikat inerken, bir sorun ortaya çıktı. İki rover başarıyla indirilse de, uzay aracını çalıştıran hayati ehemmiyete sahip güneş panellerinde bir sorun yaşandı. Bu durum, SLIM iniş aracını sonlu bir pil ömrüyle bıraktı – en fazla birkaç saat.

Japonya’nın SLIM Ay Modülü iniş yaptı, lakin bir sorun var

Bu durum, Japon Uzay Ajansı JAXA’yı güç bitmeden evvel mümkün olduğunca çok bilgi toplamak için vakte karşı yarışa itti. Lakin bir umut var. Ay gecesinden sonra, güneş ışığının açısındaki bir değişiklikle pilinin yine şarj olması sayesinde iniş aracı canlanabilir.

Bu ortada, Ay yüzeyindeki iki rover, kendi irtibat sistemleriyle misyonu sürdürebilir. Bu gerileme, Japonya’nın muvaffakiyetini gölgelemiyor. SLIM’ın inişi, Japonya’yı Ay’a yumuşak iniş yapmayı başaran birkaç ülke ortasına soktu – bu kulüp eski Sovyetler Birliği, ABD, Çin ve Hindistan’ı içeriyor.

Mevcut sıkıntı duruma karşın, SLIM’ın seyahati uzay keşfinde değerli bir adım temsil ediyor. Bu seyahat, bilgi arayışındaki sarsılmaz azmi ve bilinmeyene gerçek seyahatin doğal zorluklarını yansıtıyor. JAXA bu aksaklığı çözmek için çalışırken, dünya bu savlı Ay misyonunun başarılı bir biçimde devam etmesini umutla izliyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)