Kaspersky, Hudut Ötesi Siber Hataları Engelleme Operasyonu Kapsamında Dataları INTERPOL ile Paylaşıyor

INTERPOL, Eylül – Kasım 2023 tarihleri ortasında üç ay süren operasyon boyunca üye devletlerin kolluk kuvvetleri ve özel iştirakçiler ortasında siber istihbarat alışverişini koordine ederek 60’tan fazla Siber Faaliyet Raporu üretilmesini sağladı. Kaspersky, şirketin birinci sınıf uzmanları tarafından daima güncellenen Kaspersky Threat Intelligence ile global kaynaklı tehdit dataları de dahil olmak üzere, dünya genelinde tespit edilen berbat hedefli altyapılara ait bilgileri paylaşarak operasyonu destekledi.

Bu ortak uğraşın sonucunda çeşitli siber kabahatlerle ilgili yaklaşık 1.300 kuşkulu sunucu tespit edildi. Yetkililer makus niyetli sunucuların %70’i hakkında süreç yaptı ve birden fazla eyalette kuşkulu failleri yakalamayı başardı.

Synergia operasyonunun öne çıkanları şöyle:

  • Yetkililer 31 kişiyi gözaltına aldı ve 70 şüphelinin daha kimliğini tespit etti.
  • Kapatılan komuta denetim (C2) sunucularının birden fazla 26 kişinin tutuklandığı yer Avrupa’da oldu.
  • Hong Kong ve Singapur Polisi sırasıyla 153 ve 86 sunucuyu kapattı.
  • Güney Sudan ve Zimbabve, dört şüpheliyi tutuklayarak Afrika kıtasında en çok hatalı yakalayan ülkeler oldu.
  • Bolivya, berbat hedefli yazılımları ve bunlardan kaynaklanan güvenlik açıklarını tespit etmek için bir dizi kamu yetkilisini harekete geçirdi
  • Kuveyt, mağdurları tespit etmek, saha araştırmaları yapmak ve tesirlerini azaltmak için teknik rehberlik sunmak üzere internet servis sağlayıcılarıyla yakın işbirliği içinde çalıştı.

INTERPOL Siber Cürümler Yöneticiliği Müdür Yardımcısı Bernardo Pillot şunları söyledi: “Çok sayıda ülke ve katkıda bulunanların ortak uğraşlarıyla elde edilen bu operasyonun sonuçları, dijital alanı muhafaza konusundaki sarsılmaz kararlılığımızı gösteriyor. Kimlik avı, bankacılık ziyanlı yazılımları ve fidye yazılımı hücumlarının ardındaki altyapıyı ortadan kaldırarak, dijital ekosistemlerimizi muhafazaya ve herkes için daha inançlı, daha emniyetli bir çevrimiçi tecrübeye bir adım daha yaklaştık.”

Kaspersky Halkla Bağlantılardan Sorumlu Lider Yardımcısı Yuliya Shlychkova da şunları ekledi: “Kaspersky, INTERPOL’ün hudut ötesi siber suçluları yakalamak için tesirli bir araç olduğunu kanıtlayan operasyonlarına etkin olarak katkıda bulunuyor. Kaspersky dünya genelinde çok çeşitli siber kabahat operasyonlarını takibe almak için bilgi, bilgi ve teknolojilere sahip olsa da, INTERPOL üzere milletlerarası kolluk kuvvetleri siber suçluları daha fazla araştırmak ve tespit etmek için yasal yetkiye ve kaynaklara sahip. Suça karşı daha kapsamlı ve bütünsel karşı koymayı teşvik eden iş birliğimiz, güvenliğe dair eforları güçlendiriyor ve bireyleri, işletmeleri ve toplumu bir bütün olarak korumak için vaktinde reaksiyon verilmesini ve proaktif tedbirler alınmasını sağlıyor.”

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)