Mars hakkında çok enteresan bir gerçek daha ortaya çıktı!

Nature mecmuasında bugün yayınlanan bir çalışma, Mars’ın demir açısından güçlü çekirdeğinin, önerilen evvelki ölçümlerden daha küçük ve daha ağır olduğunu ve erimiş kayalarla çevrili olduğunu belirledi.

Kasım 2018’de Mars’a ulaşan, artık kullanılmayan InSight iniş aracı, bilim adamlarının gezegenin yüzeyinin altında neler olup bittiğini daha düzgün anlayabilmesi için dört yıl boyunca Mars zelzelelerinin ürettiği sismik dalgaları kaydetti. Fakat InSight’ın yakındaki sarsıntılardan elde ettiği birinci okumalara dayanarak Mars’ın çekirdeğine ait iddialar pek de dengeli değildi. O vakitler bilim insanları çekirdeğin yarıçapının 1.118 ile 1.149 mil ortasında bir yerde (beklenenden çok daha büyük) olduğunu ve ağır sıvı demirini tamamlayan şaşırtan derecede yüksek ölçüde daha hafif elementler içerdiğini buldular.

Mars hakkında çok değişik bir gerçek daha ortaya çıktı!

Çalışmalardan birinin ortak muharriri ETH Zürih’ten Dongyang Huang, bu hafif elementlere ait sayıların “imkansıza yakın” olduğunu söyledi. Daha sonra, Eylül 2021’de InSight’ın konumlandırıldığı yerden gezegen boyunca bir göktaşı Mars’a çarptığında bir atılım gerçekleşti ve ETH Zürih doktora öğrencisi Cecilia Duran’ın “çekirdeği aydınlatmamıza müsaade verdiğini” söylemesi toplulukta sarsıntı tesiri yarattı.

Bu ölçümlere dayanarak iki takım, Mars’ın çekirdeğinin yaklaşık 1013-1060 mil yarıçapına sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu buldu. ETH Zürih grubu bunun Mars’ın yarıçapının yaklaşık yarısı kadar olduğunu belirtiyor. Daha küçük bir çekirdek tıpkı vakitte daha ağır olacaktır; bu da daha evvel açıklanamayan ışık elementlerinin bolluğunun aslında daha küçük, daha makul ölçülerde mevcut olabileceği manasına geliyor. Ekipler, bunların hepsinin yaklaşık 90 mil kalınlığında bir erimiş silikat katmanıyla çevrelendiğini ve bunun da birinci varsayımları çarpıttığını buldu. Ve Dünya’nın iç kısmında bulunan hiçbir şeye benzemiyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)