MediaTek Dimensity 9400, AI ve performansta büyük kazanımlar sunuyor

Taiwan merkezli yonga seti üreticisi MediaTek, Hsinchu Yüksek Süratli Tren istasyonu yakınlarında yeni bir ofis binasının inşaatına başlama merasimini 30 Ocak’ta gerçekleştirdi. 22 katlı bu bina, 2027 yılına kadar 3.000 çalışanı barındırması bekleniyor.

Şirketin CEO’su Cai Lixing, aktiflik sırasında, spesifik olarak isimlendirilmese de, dördüncü çeyrekte piyasaya sürülecek olan Dimensity 9400 yonga setinden bahsetti. Cai’ye nazaran, bu yeni yonga seti geliştirilmiş yapay zeka yetenekleri ile başka üst seviye akıllı telefon işlemcileriyle rekabet etmeyi hedefliyor.

Dimensity 9400’ün performansı hakkında tüm ayrıntılar şimdi bilinmese de, bir rapora nazaran kimi özelliklerinden kelam ediliyor. Kelam konusu sızıntı, yaklaşan yonga setinde beklenen güncellemeleri ayrıntılandıran bir tablo içeriyor ve TSMC’nin 3nm üretim sürecinin kullanılacağını belirtiyor. 4nm’den 3nm’ye geçişin, selefi Dimensity 9300’a kıyasla performans ve güç verimliliğinde iyileştirmeler sağlaması bekleniyor.

MediaTek Dimensity 9400, AI ve performansta büyük kazanımlar sunuyor

MediaTek’in Qualcomm’un özel Oryon CPU çekirdeklerine geçişinin tersine, Arm’ın CPU dizaynlarını kullanmaya devam etmesi ve ana çekirdeği için Cortex-X5’e yükseltmesi olası görünüyor. Bunun yanı sıra, Dimensity 9400, üç Cortex-X4 ve dört Cortex-A720 performans çekirdeği içerecek.

Sızan ayrıntılara nazaran, Dimensity 9400, Meta’nın Llama 2 modeli kullanılarak saniyede 12 ile 15 token (bir LLM’nin en temel metin birimleri) işleyebilecek. Ayrıyeten, Stable Diffusion 1.5 kullanılarak yapılan manzara oluşturmada, 9300 modeline kıyasla daha süratli olması ve yalnızca 3 saniye sürmesi bekleniyor.

Bu iyileştirmeler, Dimensity 9400 ve onun APU 790 halefini, token işlemede %20-50 ve manzara oluşturmada %16.7’ye varan oranlarda daha süratli hale getirebilir. MediaTek Dimensity 9400 hakkındaki bu ayrıntılar şimdi erken basamakta olduğundan, bu bilgileri biraz temkinli kabul etmek gerekiyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)