Metroların güvenliğinden sorumlu robotun işine son verildi

Teknoloji ve güvenlik alanında atılan bu adım, hem yolcuların hem de yetkililerin robotun performansını ve etkileşimini değerlendirmeleri açısından değerli bir tecrübe oldu. Robotun kullanımdan kaldırılması, gelecekteki güvenlik teknolojilerinin şekillenmesi ve geliştirilmesi ismine pahalı bilgiler sunuyor. Bu gelişme, kentin güvenlik sistemlerinde teknolojinin rolüne dair devam eden tartışmaların bir modülü olarak dikkat çekiyor.

New Yorklular, şimdilik, New York Polis Departmanı’nın (NYPD) Times Square metro istasyonunda devriye gezmek için kullandığı robota veda edebilirler. Mayor Eric Adams’ın New York City için yüksek teknoloji deneylerinden biri olan ve R2-D2’nin devasa bir kardeşi üzere görünen 400 pound yükündeki Knightscope K5, geçen yıl yolcuları inançta tutmak emeliyle pilot bir programda görevlendirilmişti, lakin yerinde ele alınması gereken durumlar için yararlı olabilecek rastgele bir yeteneğe sahip değildi. Departmanın bir sözcüsü, “K5 Knightscope, NYC metro sistemindeki pilot programını tamamladı,” dedi.

Metroların güvenliğinden sorumlu robotun işine son verildi

K5’in görüntü kaydedebilen kameraları ve insanların canlı bir casusla irtibata geçmelerini sağlayan bir butonu var. İki ay süren deneme süreci boyunca, gece yarısından sabah 6’ya kadar istasyonda devriye gezdi, lakin “devriye gezdi” tabiri cömertçe kullanılmış olabilir. Makinenin kolları yok ve merdivenlerden çıkıp inemez. Yolcular, ekseriyetle yanında birkaç polis memuru olduğunu ve neredeyse her vakit şarjda göründüğünü belirtti.

New York, Aralık’ta sona eren deneme kademesinde K5’i saat başı yaklaşık 9 dolar karşılığında kiraladı. Adams, robotun Times Square istasyonunda konuşlandırılmasını duyururken, “Bu, asgari ücretin altında,” dedi. “Tuvalet molası yok, yemek molası yok.” O sırada, gizlilik savunucuları makinenin vakitle yüz tanıma ve başka gözetleme araçlarıyla donatılabileceğinden tasa ediyordu. Artık K5’in NYC’de gözetleme emeliyle kullanılacağı konusunda endişelenmelerine gerek kalmadı, doğal ki kent yetkilileri onu öbür emellerle kiralamaya devam etmeye karar vermezlerse. Knightscope’un bir sözcüsü, “Belirli müşteriler hakkında konuşmaya yetkili değiliz,” dedi, bu muhtemelen NYC hükümetini de kapsıyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)