Microsoft, Apple, Mozilla ve Google Daha Uygun Tarayıcılar İçin Güç Birliği Yaptı

Microsoft, Apple, Google, Firefox, öteki şirketlerle birlikte, çağdaş tarayıcıları daha âlâ hale getirmek ve platformlar ortasında dengeli bir kullanıcı tecrübesi sunabilmek için ortak uğraşlarının devamı olan Interop 2024 projesini duyurdu. Projenin amacı ise her teknolojinin her tarayıcıda birebir biçimde çalıştığı bir duruma ulaşmak. Bu sayede Chrome, Edge, Firefox yahut Safari kullanıyor olsanız da tüm web sitelerinin desteklenen tüm işletim sistemlerinde tıpkı beklenen tecrübesi ve özellikleri sunması hedefleniyor.

Başlangıçta 2021 yılında Compat 2021 olarak isimlendirilen proje, tarayıcılar ortası web uyumluluğuna odaklandı. 2022’de şirketler, geliştiricilerin sorun yaşadığı noktaları tespit etmek ve web platformunu “çalışmayı daha keyifli” hale getirmek maksadıyla tarayıcıların birlikte çalışabilmesi için Interop 2022‘yi başlattı. Microsoft, Google ve öbür şirketler birlikte web platformunda çok sayıda düzgünleştirme uyguladılar ve artık ortak teşebbüslerini sürdürmeye hazırlar.

Bu yıl Interop projesi düzenler, CSS mimarisi, HTML öğeleri ve daha fazlası üzere çeşitli alanlara odaklanıyor. Microsoft, Compat ve Interop’un esnek kutular ve ızgaralar kullanılırken tarayıcı tutarsızlıklarının sayısını değerli ölçüde azalttığını lakin birtakım farklılıkların hala mevcut olduğunu söylüyor. Bu nedenle Interop 2024 iştirakçileri bu yıl yerleşim planlarını odak alanlarından biri haline getirmeye karar verdi. Tarayıcılarda tıpkı formda çalışmasını sağlamak için CSS iç içe yerleştirmede ve geliştiricilerin içeriği başka öğelerin üzerinde görüntülemesine imkan tanıyan HTML’deki Popover API’sinde ek iyileştirmeler yapılacak. Ek olarak erişilebilirliği, özel özellikleri, yazı tipi boyutunu, işaretçi olaylarını, kaydırma çubuğu tarzını, metin taraflılığını ve daha fazlası geliştirilecek.

Önceki iki yılda olduğu üzere herkes resmi Interop Dashboard‘u kullanarak her ana tarayıcının Interop 2024 testlerinde nasıl puan aldığını denetim edebilecek.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)