Microsoft, Sudo’nun Windows Server’a Gelmeyeceğini Doğruladı

Microsoft’un Windows 11’e Sudo komutları ekleyeceğine dair söylentileri bu yılın başlarında ortaya çıkmıştı. Birkaç kullanıcı lisan paketlerinde Sudo’ya dair birkaç referans fark etti ve Windows Server’ın önizleme yapısında Sudo komutları ortaya çıkmıştı. Lakin tüm bunlara karşın Microsoft, Sudo’nun Windows Server’a gelmeyeceğini söylüyor. Bu özellik sadece Windows 11 sürümlerinde mevcut olacak.

Microsoft, Windows 11 için Sudo’yu 26052 numaralı derlemede duyurmuştu. Her ne kadar Windows Server 2025’in yapısı Sudo’yu aktifleştirme ayarı içerse de Microsoft bunu sunucular için uygulamayı planlamıyor. Şirket bu durumu 26052 yapısının sürüm notlarında açıklamıştı:

“Sudo’yu aktifleştirme ayarı Windows Server Insider Preview derlemelerinde yanlışlı bir formda gösteriliyor olabilir. Bu özellik Windows Server’da kullanılamayacak ve ayar gelecekteki bir Server Insider Preview derlemesinde devre dışı bırakılacaktır.”

Windows 11 önizleme yapılarında Sudo varsayılan olarak kapalı geliyor. Denemek isteyen kullanıcılar Ayarlar > Sistem > Geliştiriciler kısmından “Sudo’yu etkinleştir” seçeneğini etkinleştirerek Sudo’yu deneyebilirler.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)