NASA, Mars helikopteri Ingenuity ile bağlantısı yine sağladı

NASA’nın, Mars’taki ufak helikopteri Ingenuity ile irtibatını kaybetmesinin akabinde yalnızca birkaç gün geçmişken, ajansın bağlantısı tekrar kurduğunu duyurması bilim dünyasında büyük bir heyecan yarattı. X (eski ismiyle Twitter) üzerinden yapılan bir paylaşımda, helikopteri tasarlayıp işleten Jet Propulsion Laboratory (JPL), beklenmedik bir irtibat kesintisinin akabinde helikopterle yine temas kurulduğunu açıkladı. “Bugün için güzel haberlerimiz var: #MarsHelicopter ile irtibatı, @NASAPersevere’nin Ingenuity’nın sinyalini aramak için uzun müddetli dinleme oturumları gerçekleştirmesi talimatı verilmesinin akabinde tekrar kurduk,” diye yazdı NASA’nın JPL’si. “Ekip, 72. Uçuş sırasında yaşanan beklenmedik bağlantı kesintisini daha uygun anlamak için yeni dataları gözden geçiriyor.”

Ingenuity, direkt Dünya ile irtibat kuracak kadar büyük bir anten gerektireceğinden, bu, helikoptere takılamayacak kadar büyük ve ağır olacağı için mümkün değil. Bunun yerine, bağlantılarını ekseriyetle Mars yüzeyinde yakınlarda bulunan Perseverance gezgini aracılığıyla gönderiyor. Perseverance da, devasa bir anten taşımadığı için, Dünya ile direkt konuşmuyor. Bunun yerine, sinyalleri Mars yörüngesindeki gezginlere gönderiyor ve bu gezginler de dataları Dünya’ya iletiyor.

NASA, Mars helikopteri Ingenuity ile bağlantısı yine sağladı

Bu iletişimler için kullanılan yörünge araçları ortasında NASA’nın Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), Mars Atmospheric and Volatile EvolutioN (MAVEN) ve Mars Odyssey’si, ayrıyeten Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Mars Express ve Trace Gas Orbiter (TGO) üzere gezginleri bulunuyor. Bunlar birlikte, Mars gezginleri ve iniş araçlarından sinyalleri alıp Dünya’ya ileten Mars Röle Ağı’nı oluşturuyor, burada sinyaller dünya çapındaki üç farklı sitede bulunan dev antenler tarafından alınıyor.

Ingenuity ile bağlantı, Ingenuity ve Perseverance ortasındaki aranın son bir yılda artması ve bazen ortalarında doruklar üzere arazi yapıları bulunması nedeniyle daha karmaşık hale geldi. Bu arazi sorunu, geçen yıl Haziran ayında Ingenuity ile bir irtibat kesintisine neden oldu.

Rover şoförleri ve Ingenuity’nın uçuşlarını planlayanlar, iki aracın bağlantı menzilinde kalacak kadar yakın lakin birbirlerine çarpmaları tehlikesi olmayacak kadar uzak olmaları için çok dikkatli olmak zorunda. Bu, Dünya ile Mars ortasındaki irtibat gecikmesi nedeniyle gereklidir, zira iki ortasında bir sinyalin seyahat etmesi 20 dakikaya kadar sürebilir, bu yüzden rover ve helikopter gerçek vakitli olarak denetim edilemez.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)