NASA ve IBM Hava Durumu ve İklim Uygulamaları için Yapay Zeka Geliştiriyor

NASA ve IBM, hava durumu ve iklim uygulamaları için bir yapay zeka temel modeli geliştirmek üzere bir ortaya geldi. Mevcut teknolojiye nazaran kıymetli avantajlar sunması gerektiğini söyledikleri model için iki şirket Dünya bilimi ve yapay zeka alanlarındaki bilgi ve hünerlerini birleştiriyorlar.

GraphCast ve Fourcastnet üzere mevcut yapay zeka modelleri halihazırda klâsik meteorolojik modellerden daha süratli hava durumu varsayımları üretiyor. Öte yandan IBM, bunların temel modellerden çok yapay zeka emülatörleri olduğunu belirtiyor. Yapay zeka emülatörleri, eğitim bilgileri kümelerine dayalı olarak hava durumu iddiaları yapabilse de  bunun ötesinde uygulamaları mevcut değil. IBM, hava durumu varsayımının özündeki fiziği de kodlayamadıklarını söylüyor.

NASA ve IBM mevcut modellerle karşılaştırıldığında kendi yapay zekalarının daha geniş erişilebilirliğe, daha süratli çıkarım mühletlerine ve daha fazla data çeşitliliğine sahip olmasını umuyorlar. Bir öbür değerli emel da öbür iklim uygulamaları için varsayım doğruluğunu artırmak. Modelin beklenen yetenekleri ortasında meteorolojik olayların kestirim edilmesi, düşük çözünürlüklü datalara dayanarak yüksek çözünürlüklü bilgilerin çıkarılması ve “uçak türbülansından orman yangınlarına kadar her şeye elverişli şartların belirlenmesi” yer alıyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)