NASA’nın Ingenuity helikopteri Mars’ta sessiz kaldı

Yaklaşık 40 feet yüksekliğe “hızlı bir biçimde çıkan” 72. uçuşu sırasında NASA, Ingenuity’nin Perseverance gezgini ile bağlantısı olması gerekenden evvel durdurduğunu açıkladı. Helikopter perşembe günü sessizliğe büründü ve cuma öğlenden sonra itibariyle NASA’dan hala bir haber alınamadı.

Perseverance, helikopterle olan ve helikopterden gelen tüm bağlantılar için aracı vazifesi görür; Ingenuity, bilgiyi Perseverance’a gönderir, o da onu Dünya’ya iletir yahut bunun tam aykırısı formunda bir süreç yaşanır. NASA’ya nazaran küçük helikopter yükselişi planlandığı üzere tamamladı lakin iniş sırasında bağlantı kesildi.

NASA’nın Ingenuity helikopteri Mars’ta sessiz kaldı

NASA, cuma günkü durum güncellemesinde “Ingenuity grubu mevcut dataları tahlil ediyor ve helikopterle irtibatı yine kurmak için sonraki adımları değerlendiriyor” dedi. Ingenuity daha evvel bir uçuşu olması gerekenden daha erken bitirmişti ve perşembe günkü seyahatin hedefi “helikopterin sistemlerini denetim etmek”ti.

Ingenuity, Perseverance gezgini ile birlikte geldiği 2021 yılından bu yana kızıl gezegende bulunuyor. Ve misyon amaçlarını çok aştı. NASA başlangıçta deneysel helikopterin bir avuç uçuşu tamamlayabileceğini umuyordu. Faaliyete geçtiği birinci yıl içerisinde 20’den fazla kere uçmaya devam etti. Uzay ajansı, misyonunu resmi olarak 2022’de uzattı ve o vakitten bu yana düzinelerce başarılı uçuş daha gerçekleştirdi. Ingenuity, Mars yüzeyinden uçan birinci uçaktı.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)