NVIDIA RTX Görüntü HDR, Oyunlarda Windows One’dan Daha Güzel Sonuç Veriyor

NVIDIA’nın yeni GeForce şoförüyle birlikte NVIDIA RTX Görüntü HDR ismi verilen yeni bir özellik geldi. Bu özellik uyumlu bir ekrana sahip bireyler için Standart Dinamik Aralıklı (SDR) görüntüleri otomatik olarak Yüksek Dinamik Aralığa (HDR) dönüştürüyor. Başlangıçta bu özellik sadece web tarayıcıları aracılığıyla görüntülenen görüntüler için mevcuttu. Lakin Guru3D forumundaki kimi kullanıcılar, bu özelliğin PC oyunları için aktifleştirilmesine müsaade veren ‘TrueHDR’ ismi verilen zımnî ayarları keşfetti.

Daha evvel DLSS’li oyunlarda DLAA takviyesi için DLSSTweaks isimli modülü oluşturan emoose isimli modcu, artık de NVIDIA RTX Görüntü HDR modunu yayınladı. Bu mod, HDR özelliğini oyunlarda denemeyi nispeten kolaylaştırıyor. Modu kullanmak için özellik WDDM (Windows Ekran Şoförü Modeli) 3.1 gerektirdiğinden, Windows 11 sürüm 22H2 heyeti bir sistemde denemeniz gerekiyor.

Modu kullanmak için indirilen belgeleri çıkarmanız ve NvTrueHDR.exe’yi çalıştırmanız gerekiyor. Akabinde sizden bir isim istenecek, oyunun .exe evrakının ismini girin. Modla uyumlu olmadığından NVIDIA Image Scaling’i (NIS) devre dışı bırakmanız gerekiyor. Unutmadan tıpkı durum DSR/DLDSR ve Windows AutoHDR için de geçerli.

Control oyunu için Yüksek Dinamik Aralık (HDR) fonksiyonelliği ekleyen bir mod oluşturan ayrıyeten Alan Wake 2’de HDR’nin uygulanması üzerinde çalışan ve Starfield Luma Native HDR modunun geliştiricisi olan Filippo Tarpini, Nexus Mods’ta modun olumlu bir incelemesini paylaştı.

Tarpini’nin incelemesine nazaran mod, AutoHDR’a kıyasla görsel kaliteyi arttırıyor. Âlâ bir gama düzeyi sağlıyor, bu da parlaklık ve kontrastın istikrarlı olduğu manasına geliyor. Mod, yükseltilmiş siyahlıkları ortadan kaldırarak daha uygun bir genel imaj sağlıyor. Fakat renkleri yavaşça kaydırarak, bilhassa daha parlak renklerde onları daha doygun hale getiriyor. Tarpini, bu renk değişimini ayarlamak için bir geçiş seçeneğinin ekleneceğini umduğunu belirtmiş. Tarpini’ye nazaran tepe parlaklığı 750-1000 nit ortasında görünüyor.

Modun Windows 11 HDR kalibrasyon profilini takip edip etmediği belirli değil. Ayrıyeten zamansal yahut konumsal farkındalığı dikkate almadan kolay bir piksel piksel yine haritalama gerçekleştiriyor. Kullanıcı arayüzü (UI) yapay zeka (AI) tarafından algılanmıyor üzere görünüyor, bu nedenle saf beyaz UI öğeleri 1000 nit’te görüntüleniyor.

Game Bar ekran imgeleri ve NVIDIA ekran imajlarının, hile tedbire yazılımına müdahaleyi önleyecek formda şoför seviyesinde gerçekleşmesi nedeniyle modun tesirlerini yakalayamayacağını belirtmekte yarar var. Modun devreye girmesi için oyunların Standart Dinamik Aralık (SDR) modunda başlaması gerekiyor. Oyun içinde mahallî HDR’yi aktifleştirmek, modun HDR’sini bozuyor lakin SDR’ye geri dönmek, NVIDIA RTX Görüntü HDR’nin tekrar uygulanmasına imkan tanıyor.

Oyuna başlamadan evvel modun emoose’un aracı kullanılarak aktifleştirilmesi gerekiyor ve NVIDIA denetim panelinde RTX HDR’nin aktifleştirilmesi gerekli değil. DirectX 9/10 oyunları dışında sadece kenarlıksız tam ekran yahut tam ekrana özel modlarda çalışıyor.

Tarpini test ettiği birkaç oyunda rastgele bir şeritlenme sorunu fark etmedi. Mod, DirectX 9, 10, 11 ve 12 oyunlarıyla uyumlu, Vulkan ve OpenGL dayanağı test edilmemiş fakat DXGI takas zinciriyle sunulduğunda çalışması gerekiyor. Tarpini NVIDIA RTX Görüntü HDR şimdi oyun için harika olmasa da, Microsoft’un AutoHDR’sinden daha uygun sonuçlar ürettiğine inanıyor. Bilhassa NVIDIA’nın oyun için bu özelliği desteklememesi nedeniyle hala geliştirilecek noktalar var. Tarpini büyük güncellemeleri izlemeyi ve modun ilerleyişi hakkında daha fazla rapor sunmayı planlıyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)