NVIDIA ve AMD, PC’ler İçin ARM Tabanlı İşlemciler Geliştiriyor

Hem NVIDIA hem de AMD, ARM tabanlı işlemciler geliştirmek maksadıyla çalışmalar yürütüyor. Reuters‘ın haberine nazaran her iki şirket de 2025 yılında son tüketiciler için ARM SoC’lerini tanıtmayı hedefliyor.

NVIDIA, %80’lik pazar hissesiyle harici GPU pazarının tartışmasız başkanı. Bunun yanı sıra şirket yapay zeka ve HPC alanını da domine etmeyi başardı. Artık ise sırada ARM tabanlı çipler var. NVIDIA bir öteki pazarı daha ele geçirmek istiyor: Windows çalıştıran istemci bilgisayarlar için işlemciler.

AMD tarafına gelince, kırmızı kadro da masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için ARM tabanlı CPU alanına adım atmaya hazırlanıyor. 2021 yılında şirket yetkililerinden esasen birtakım açıklamalar duymuştuk. CFO Devinder Kumar, AMD’nin gerektiğinde ARM çipleri üretmeye hazır olduğunu belirtmişti. Yetkili isme nazaran şirket müşterileri ARM tabanlı tahliller üzerinde AMD ile birlikte çalışmak istiyor.

2016 yılında Microsoft, Windows işletim sistemiyle ARM çiplerin kullanılması için Qualcomm ile işbirliği yapmıştı. Qualcomm’a Microsoft tarafından 2024 yılına kadar Windows ile uyumlu çipler yaratması için özel haklar verildi. Lakin bu ayrıcalık sona erdiğinde, birtakım büyük yeni oyuncuların bu pazara girmesi bekleniyor.

PC sanayisinde ARM komut seti mimarilerinin benimsenmesi ve geliştirilmesi için Microsoft’un yaklaşımı çok değerli. Bu teşvik, işlemci ekosistemini öncelikle Intel’in sahip olduğu yerleşik x86 mimarisinin ötesinde çeşitlendirmeye yönelik stratejik bir vizyondan kaynaklanıyor.

Apple, Mac bilgisayarlarda pil ömrünü ve genel performansı kıymetli ölçüde artıran özel ARM tabanlı çiplerle büyük bir çıkış yakalamıştı. Görünüşe nazaran Microsoft da bu avantajlardan yararlanmak istiyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)