Nvidia Windows PC’ler için Arm tabanlı işlemciler üzerinde çalışıyor

Rapor, Nvidia’nın çipleri 2025 üzere erken bir tarihte satmaya başlayabileceğini söylüyor.

Bu atılım, Microsoft’un Windows PC’ler için Apple’a Arm tabanlı işlemcilerle meydan okuma tarafındaki daha geniş amacının bir kesimi. Araştırma firması IDC’nin üçüncü çeyrek ön datalarına nazaran iPhone üreticisi, üç yıl evvel Arm tabanlı Apple Silicon’u piyasaya sürdüğünden bu yana pazar hissesini neredeyse iki katına çıkardı. Şirketin şirket içi Mac çipleri, performansı (çip üzerinde yapay zeka vazifeleri dahil) ve pil ömrünü Intel işlemcilerinin şimdi yakalayamadığı bir seviyede dengeliyor.

Nvidia’nın Arm tabanlı yongalarla ilgili yakın vakitte tecrübesi var lakin bunlar bilgi merkezleri için tasarlandı. Nvidia, Arm Holdings’i 2020’de 40 milyar dolara satın almayı planladığını duyurdu. Lakin şirket 2022’nin başlarında muahedenin fişini çekti.

Nvidia Windows PC’ler için Arm tabanlı işlemciler üzerinde çalışıyor

AMD’nin ayrıca 2025 üzere erken bir tarihte Arm tabanlı bilgisayar yongalarını piyasaya sürmeye hazırlandığı bildiriliyor. İki şirket, 2016’dan bu yana Windows dizüstü bilgisayar işlemcileri üreten Qualcomm’a katılacak. Reuters, Qualcomm’un Arm tabanlı Windows yonga tasarımları için Microsoft ile olan münhasırlık muahedesinin mühletinin dolacağını bildiriyor 2024’te, kısa müddet sonra yeni rakiplere kapı açılıyor. Windows on Arm bugüne kadar tam manasıyla heyecan verici bir muvaffakiyet olmadı.

Microsoft (teknoloji sanayisinin birçoklarıyla birlikte) geleceğini üretken yapay zeka üzerine kurarken, gelecek çiplerin de yüklü olarak buna odaklanması şaşırtan değil. Şirketin çip üreticilerini gelişmiş yapay zeka dayanaklı yetenekleri silikonlarına yerleştirmeye çağırdığı bildirildi. Microsoft yakın vakitte, Windows’un rastgele bir yerindeki bağlamsal sorgulara karşılık vermek için kalıcı bir kenar çubuğunda OpenAI dayanaklı bir sohbet robotu sağlayan Windows Copilot’u piyasaya sürdü.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)