OPSWAT ve Secreto Teknoloji, Stratejik İşbirliklerini Duyurdu

OPSWAT ve Secreto Teknoloji (Secreto), METAP (Ortadoğu, Afrika, Türkiye ve Pakistan) Bölgesi’ndeki siber güvenlik düzeyini artırmayı hedefleyen yenilikçi tahlilleri & hizmetleri sunacak stratejik işbirliklerini duyurdular. İşbirliği, siber güvenlik kesimindeki değerli trendleri ve zorlukları ele alırken, kritik altyapıyı muhafaza taahhüdünü de pekiştiriyor. Bu yaklaşım, Türk siber güvenlik bölümünde büyük bir ivmeyi temsil etmesinin yanında, dijital dünyanın gelişen zorluklarına karşı her iki şirketin uzmanlıklarını ve kaynaklarını da bir ortaya getiriyor.

OPSWAT ve Secreto kapsamlı bir güvenlik ekosisteminin, özelleştirilmiş tahlillerin, yeniliklerin, mahallî uzmanlığın kapılarını açarak, Türkiye ile birlikte METAP Bölgesi’nde siber güvenlik alanında faaliyet gösteren kurumlara eşsiz bir esneklik ve büyüme potansiyeli sunmayı hedefliyor. Böylelikle siber güvenlik kesimi, yeni tehditlere karşı müdafaa sağlayan en son teknolojilerden ve hizmetlerden faydalanabilecek.

OPSWAT ve Secreto sözcüleri süratle değişen çağın ritmine yönelik siber güvenlik bölümündeki trendlerin aktüel olarak ele alınmalarının değerine değindi. Bu trendlere ve temel alanlara yönelik değişimlerin kaçınılmaz olmasına dikkat çekilirken, gerçekleşen ortak çalışmaların sunacağı yenilikçi başlıkların kıymeti vurgulandı.

 • BT ve OT Güvenliğinin Yakınsaması: BT ve OT güvenliğinin gelişen tehditlere karşı daha kritik hale gelmesi nedeniyle bu işbirliği, Türkiye ve ötesindeki kritik altyapıların garanti altına alınması için entegre hizmetler üretiyor.
 • Endüstriyel IoT (IIoT) ve Yükselişi: Türkiye pazarında Endüstriyel Objelerin İnterneti’nin (IIoT) giderek daha fazla benimsenmesi gözlemleniyor. Burada gerçekleştirilen ortak çalışmalar, yükselen riskleri ele alarak IIoT ağlarını korumak için özel güvenlik tahlilleri sunuyor.
 • Kritik Altyapı Müdafaası (CIP): Gelişen tehditlere karşı temel hizmetleri korumak ve savunmak ismine tasarlanan yenilikçi yaklaşımlar, OPSWAT tarafından CIP laboratuvarında kritik altyapı güvenliğini artırmaya yönelik olarak geliştiriliyor.
 • Gelişmiş Tehdit Algılama: Siber güvenliğin tabiatı süratle değişiyor. Rakiplerden bir adım önde olmak ve Türkiye’deki müşterilere en yeni hizmeti getirmek ismine yapay zeka odaklı tehdit algılama alanına yatırım yapılıyor.
 • Yapay Zeka Entegrasyonu: Yapay zekanın OT güvenliğine olan entegrasyonu, kritik altyapı için yapay zeka odaklı tahliller geliştiren ortak çalışmalarla büyümeye devam ediyor.
 • OT ve Sıfır İtimat Modeli: OPSWAT ve Secreto’nun operasyonel teknolojiyi müdafaada öncülük ettiği Sıfır İnanç modelinin, OT ortamları için genişletilmesi hedefleniyor.
 • İşbirliğine Dayalı Güvenlik: BT ve OT güvenlik grupları ortasındaki işbirliğini teşvik ederek, tehditlerle kapsamlı bir halde çaba etmeyi ve her iki kesimin de dayanıklılığının artırılmasına yönelik adımlar atılıyor.
 • Akıllı Kentlerin Güvenliğinin Sağlanması: Buradaki taahhüt, Türkiye’nin kentsel gelişimine katkı sağlayarak, akıllı kent altyapılarının kritik sistemlerini güçlendirmektir.

Türkiye’deki siber güvenlik pazarının mevcut bilgilerini ve potansiyelini ele alındığında, buradaki ortak maksatlar ile çalışmalar, Türkiye’deki siber güvenlik iktisadına değerli bir yatırımı da temsil ediyor. Türkiye siber güvenlik bölümündeki,

 • Tahmini Gelir: 2023 yılında 346,70 milyon ABD dolarına ulaşması bekleniyor.
 • Pazar Hakimiyeti: Siber güvenlik tahlillerinin 2023 yılında 246,30 milyon ABD doları hacmiyle pazarı domine etmesi bekleniyor.
 • Büyüme Oranı: Yıllık %12,74’lük bir büyüme oranı (CAGR 2023-2028) bekleniyor ve 2028 yılında 631,50 milyon ABD doları pazar hacmiyle sonuçlanması iddia ediliyor.
 • Kişi Başına Harcama: 2023 yılında kişi başına siber güvenlik harcamasının 10,02 ABD Doları’na ulaşması bekleniyor.

OPSWAT’ın METAP Satış Lider Yardımcısı Sertan Selçuk, ” Buradaki datalar, siber güvenlik bölümündeki büyümeyi ve inovasyon potansiyelini gösteriyor. Stratejik planımız, varlığımızı daha da güçlendirirken pazarın büyümesine katkıda bulunmak amacıyla daldaki genişlemeyi ve iştirakleri içeriyor. Secreto ile olan işbirliğimiz de bu bağlamda, siber güvenlik alanında değerli bir dönüm noktasını işaret ediyor. Birlikte, güvenlik standartlarını yine tanımlarken, sadece kamu kesiminde ve özel kesimde değil, tıpkı vakitte METAP Bölgesi’ndeki kritik altyapının bütünlüğünü koruyacak öncü tahliller sunacağız” dedi.

Secreto Teknoloji Genel Müdürü Musa Haşap ise şunları söyledi: “Bu iştirak, Türkiye’deki siber güvenlik dalını güçlendirmeye yönelik ortak bir vizyonu temsil ediyor. OPSWAT ile güçlerimizi birleştirerek, kurumlara son teknoloji tahlilleri sunmayı hedefliyoruz. Kurumların karşılaştığı özgün zorlukları ele alacak biçimde, güvenlik hizmetlerini özelleştirmemize ve uyarlamamıza imkan tanıyan işbirliğine dayalı bir yaklaşımı ortaklarımızla birlikte hayata geçiriyoruz. Secreto, işletmelerin sırf tesirli değil, birebir vakitte karşılaştıkları zorluklara uyumlu siber güvenlik hizmetleri almalarını sağlar. Türk IT ve OT güvenlik pazarının muhtaçlıkları için keşfedilmemiş yenilikçi tahliller sağlamaya devam edeceğiz.”

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)