Seagate, Mozaic 3+ teknolojisiyle 30 TB Exos sabit diskini duyurdu

Amerikan bilgi depolama şirketi Seagate, yeni bir teknolojik atılım yaparak 30 TB kapasiteli Exos sabit disk şoförünü piyasaya sundu. Bu aygıt, bilhassa Mozaic 3+ teknolojisiyle dikkat çekiyor. Mozaic 3+ teknolojisi sayesinde, sabit disk içerisine 30 terabayt bilgiyi depolayabiliyor. Bu teknoloji, klâsik demir alaşımlı manyetik ortamların yerine daha küçük ve ağır platin alaşımlı nanopartiküller kullanıyor. Böylelikle birebir fizikî alanda daha fazla bilgi saklanabiliyor.

Bu yoğunluk, bilgileri bu kadar küçük ölçekte yazmak ve okumak için ekstra gayret gerektiriyor. Mozaic 3+ bu sorunu, belli alanları ısıtarak manyetik bit oluşumunu kolaylaştıran lazer takviyeli bir yazma süreci kullanarak çözüyor. Bu metot, klâsik yazma metodlarına nazaran daha az güç gerektiriyor. Ağır halde paketlenmiş bu bitleri okumak ise fevkalâde hassasiyet gerektiriyor. Mozaic 3+ bu hedef için, her bir biti temsil eden manyetizma değişikliklerini algılayabilen son derece hassas bir manyetik okuyucu kullanıyor. Ayrıyeten, güçlü bir RISC-V denetimcisi, hassas baş pozisyonlaması ve süratli data sürece sağlıyor.

Seagate, Mozaic 3+ teknolojisiyle 30 TB Exos sabit diskini duyurdu

Exos 30 TB yalnızca yüksek kapasite sunmakla kalmıyor, tıpkı vakitte düşük güç tüketimiyle de öne çıkıyor. Bu özellik, güç verimliliğine odaklanan bilgi merkezleri için cazip bir seçenek haline getiriyor. Şu anda iş dünyasına yönelik olan bu eserin, gelecekte tüketicilere yönelik sürümleri de bekleniyor. Bu, konut kullanıcıları için gibisi görülmemiş depolama imkanları sunabilir.

Exos 30 TB, yalnızca daha büyük kapasite manasına gelmiyor; birebir vakitte daha büyük şoförler yanlışsız atılmış kıymetli bir adımı temsil ediyor. Seagate, yakın gelecekte 50 TB ve üzeri kapasiteli şoförler sunmayı hedefliyor. Bu gelişmeler, teknoloji dünyasında yeni kapılar açıyor ve data depolama alanında büyük bir ilerleme manasına geliyor. Bu yenilikçi teknoloji, bilgi depolama konusunda sonları zorlayarak, kullanıcılara daha fazla kapasite sunuyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)