Siber Hatalılar 2023’te Günlük 411 Bin Tehlikeli Belgeyi Faal Hale Getirdi

2023’te Kaspersky güvenlik sistemleri toplamda yaklaşık 125 milyon makus gayeli evrak tespit etti. Windows platformu, siber atakların birincil gayesi olmaya devam etti ve günlük olarak tespit edilen tüm makûs emelli yazılım taşıyan dataların %88’ini oluşturdu. Çeşitli komut evrakları ve farklı doküman formatları aracılığıyla yayılan makûs emelli yazılım aileleri, günlük olarak tespit edilen tüm makûs gayeli belgelerin %10’unu oluşturarak birinci üç tehdit ortasında yer aldı.

Kaspersky tespit sistemleri, çeşitli evrak formatlarındaki (örneğin Microsoft Office, PDF vb.) ziyanlı belgelerde günlük bazda epeyce değerli bir artış tespit etti. Bunlar %53 oranında artarak yaklaşık 24 bin evraka ulaştı. Bu artış, potansiyel kurbanlardan data çalmak için tasarlanmış kimlik avı PDF belgelerini kullanan ataklardaki artışla kontaklı olabilir.

En yaygın makûs maksatlı yazılım çeşidi Truva atları olmaya devam ediyor. Bu yıl, art kapıların kullanımında kayda bedel bir artış oldu ve 2022’de günde 15 bin olarak tespit edilen belge sayısı 2023’te 40 bine yükseldi. Art kapılar, saldırganlara belge gönderme, alma, yürütme ve silme üzere vazifelerin yanı sıra kapalı dataları toplama ve bilgisayar aktifliğini günlüğe kaydetme üzere misyonları yerine getirmek için kurbanın sistemi üzerinde uzaktan denetim sağlayan, en tehlikeli Truva atı tiplerinden biri olarak öne çıkıyor.

Kaspersky Anti-Malware Araştırma Başkanı Vladimir Kuskov, şunları söyledi: “Siber tehdit ortamı her geçen yıl daha da tehlikeli hale gelmeye devam ediyor. Saldırganlar kurumlara ve bireylere saldırmak için yeni berbat emelli yazılımlar, teknikler ve yollar geliştiriyor. Bildirilen güvenlik açıklarının sayısı da her yıl artıyor ve fidye yazılımı çeteleri dahil olmak üzere tehdit aktörleri bunları tereddüt etmeden kullanıyor. Dahası, saldırganların örneğin daha ikna edici metinlerle kimlik avı bildirileri oluşturmak için kullandıkları yapay zekanın yaygınlaşması nedeniyle siber suça girişteki mahzurlar azalıyor. Bu üzere vakitlerde, hem büyük kuruluşlar hem her olağan kullanıcılar için muteber güvenlik tahlillerini benimsemek çok kıymetlidir. Kaspersky uzmanları, daima gelişen siber tehditlerle gayret etmeye, kullanıcılar için her gün inançlı bir çevrimiçi tecrübe sağlamaya ve ilgili tehditler hakkında hayati tehdit istihbaratı sağlamaya kendini adadı.”

Söz konusu keşifler, Kaspersky’nin Ocak-Ekim ayları ortasında tespit ettiği ziyanlı evraklara dayanıyor ve siber güvenlik dünyasındaki değerli değişimler hakkında yıllık kestirimler ve analitik raporlar serisi olan Kaspersky Security Bulletin’in (KSB) bir kesimi olarak yayınlanıyor. Daha fazlasını öğrenmek için bu bağlantıyı takip edin.

Kaspersky, kullanıcılara ve kurumlara kendilerini korunmaları için şunları öneriyor:

Son Kullanıcılar:

 • Güvenilmeyen kaynaklardan uygulama indirmeyin ve yüklemeyin.
 • Bilinmeyen kaynaklardan gelen irtibatlara yahut kuşkulu çevrimiçi reklamlara tıklamayın.
 • Küçük ve büyük harfler, sayılar ve noktalama işaretlerinden oluşan güçlü ve eşsiz parolalar oluşturun ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı aktifleştirin.
 • Güncellemeleri her vakit çıktığında yükleyin. Bunlar kimileri kritik güvenlik sorunu düzeltmeleri içerebilir.
 • Ofis yahut siber güvenlik yazılımı için güvenlik sistemlerini devre dışı bırakmanızı isteyen iletileri dikkate almayın.
 • Kaspersky Premium gibi sistem türünüze ve cihazlarınıza uygun sağlam bir güvenlik tahlili kullanın.

Organizasyonlar: 

 • Saldırganların güvenlik açıklarından yararlanarak ağınıza sızmasını önlemek için kullandığınız tüm aygıtlardaki yazılımları her vakit aktüel tutun.
 • Kurumsal hizmetlere erişim için güçlü parolalar kullanmayı özendirin. Uzak hizmetlere erişim için çok faktörlü kimlik doğrulama kullanın.
 • Bilinen ve bilinmeyen tehditlere karşı tesirli müdafaa için davranış tabanlı algılama ve anomali denetimi özellikleriyle donatılmış Kaspersky Endpoint Security for Business üzere kanıtlanmış bir uç nokta güvenlik tahlili tercih edin.
 • Yeni ve gözden kaçabilecek tehditleri dahi vaktinde tespit etmek ve düzeltmek için tesirli uç nokta müdafaası, tehdit algılama ve müdahale eserleri için özel bir muhafaza seti kullanın. Kaspersky Optimum Security, EDR ve MDR ile güçlendirilmiş temel uç nokta muhafaza setleri olarak bu emele hizmet eder.
 • Tehdit aktörleri tarafından kullanılan gerçek TTP’lerden haberdar olmak için en son Tehdit İstihbaratı bilgilerine başvurun.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)