Şirket Aygıtı Kaybolduğunda Yapmanız Gerekenler

Uzaktan çalışmayı yahut taşınabilir üretkenliği benimsemek, büyüklükleri ne olursa olsun işletmelere sayısız avantaj sağlar. Bununla birlikte, hassas iş bilgilerinin güvenliğini sağlamak kelam konusu olduğunda zorluklar ortaya çıkmaktadır zira değerli bir kısmı taşınabilir aygıtlarda bulunmaktadır. Bu nedenle çalınmaya, kaybolmaya yahut geride bırakılmaya karşı hassastır. Verizon 2023 Bilgi İhlali Raporu’na nazaran, her yıl dünya çapında milyonlarca akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar kayboluyor yahut çalınıyor olsa da bu olayların sadece yüzde 10’u resmi olarak sınıflandırılıyor ve bilgi ihlali olarak raporlanıyor.

BT departmanının aygıtın kaybı hakkında derhal bilgilendirilmesini sağlamak, bu türlü bir olayı yönetmek için çok kıymetlidir. Bu sağduyu üzere görünse de birçok durumda çalışanlar, dizüstü bilgisayarlarının yahut telefonlarının kaybolduğunu fark ettiklerinde bunun değerini düşünemeyebilirler.  Ayrıyeten, aygıtın ferdî olarak sahip olunan lakin kurumsal hesaplara yahut sistemlere erişim için kullanıldığı durumlarda (genellikle BYOD olarak isimlendirilir – kendi aygıtını getir), raporlama kullanıcıların aklından bile geçmeyebilir. Bu nedenle, şirketinizdeki tüm çalışanların düzgün bilgilendirilmesini ve bu türlü bir olay durumunda izlenecek hakikat prosedürün tertipli olarak hatırlatılmasını sağlamak çok değerlidir.

Bir şirket aygıtının kaybolması yahut çalınması gerilimli bir tecrübe olsa da başınıza gelebilecek mümkün ziyanı sonlandırmak için bir planınızın olması çok kıymetlidir. Bu pratik tedbirleri takip ederek ve çalışanlarınız ortasında uygun güvenlik uygulamalarını teşvik ederek, kayıp yahut çalıntı aygıtlarla alakalı riskleri değerli ölçüde azaltabilir ve şirketinizin hassas bilgilerini koruyabilirsiniz.

  • Hemen bildirin: Cihazınızın kayıp olduğunu fark ettiğiniz anda BT departmanınızı yahut yöneticinizi bilgilendirin. Yetkisiz erişimi önlemek için vakit çok değerlidir.
  • Parolalarınızı değiştirin: Cihazınız kurumsal hesaplara yahut datalara erişim içeriyorsa, bu hesapların parolalarını çabucak değiştirin.
  • Cihaz takibini aktifleştirin: Varsa, aygıtınızın yerini tespit etmek için izleme uygulamalarını yahut hizmetlerini kullanın. Lakin kendi başınıza geri almaya çalışmayın.
  • Hırsızlık ihbarında bulunun: Cihazınız çalındıysa, polisle bağlantıya geçin ve onlara gerekli bilgileri sağlayın.
  • Uyanık kalın: Herhangi bir kuşkulu faaliyet için şahsî ve kurumsal hesaplarınıza göz kulak olun. Olağandışı davranışları BT departmanınıza bildirin.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)