Snapdragon 8 Gen 3’ün özellikleri lansman öncesi sızdırıldı

Qualcomm, her yıl düzenlediği Snapdragon Doruğu’nda yeni kuşak Snapdragon çipini duyurmayı planlıyor. Fakat MSPoweruser tarafından elde edilen duyumlarına nazaran, Snapdragon 8 Gen 3 yonga setinin tam özellikleri zati ortaya çıktı. Bu yeni yonga seti, şu anki Snapdragon 8 Gen 2’ye kıyasla kıymetli bir performans artışı sunarken, birçok yeni yapay zeka özelliği de getiriyor.

Yeni yonga setinin en dikkat cazibeli özelliklerinden biri, 1+5+2 çekirdek konfigürasyonuna sahip olması. Burada bir adet ana çekirdek, beş adet performans çekirdeği ve iki adet verimlilik çekirdeği bulunuyor. Ana çekirdek 3.3 GHz’e kadar hızlandırılabilirken, performans ve verimlilik çekirdekleri sırasıyla 3.2 GHz ve 2.3 GHz suratında çalışıyor. Bu yonga seti, şu anki Adreno 740’tan %50 daha güçlü olan yeni Adreno 750 GPU ile eşleştirilmiş durumda.

Snapdragon 8 Gen 3’ün özellikleri lansman öncesi sızdırıldı

Yonga seti tıpkı vakitte Hexagon yapay zeka işlemcisini (NPU) da geliştirmiş. Bu geliştirilmiş NPU, yapay zeka özelliklerini Snapdragon 8 Gen 3‘te kullanılabilecek biçimde optimize ediyor. Bilhassa fotoğrafların genişletilmesi, görüntülerden objelerin kaldırılması ve yapay zeka art planlarının oluşturulması bu özellikler ortasında. Ayrıyeten, yonga seti, Stable Diffusion ve Meta’nın Llama 2 üzere yapay zeka modellerini de çalıştırabilecek kapasitede.

Snapdragon 8 Gen 3‘ün bir öteki kıymetli özelliği ise oyunla ilgili. Yonga seti, ışık yansıması için bir sonraki jenerasyon sistemle birlikte geliyor. Bu sistem, küresel aydınlatmayı ışın izleme ile sağlıyor. Ayrıyeten 240 FPS oyun tecrübesini destekleyebilir ve grafikleri 8K çözünürlüğe kadar yükseltebilir.

Son olarak, Xiaomi’nin 26 Ekim’de Xiaomi 14 serisini başlatacağı bilgisi esasen doğrulandı. Bu nedenle Snapdragon 8 Gen 3‘ün ne kadar etkileyici olduğunu görmek için çok beklememiz gerekmeyecek.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)