Snapdragon mu MediaTek mi, hangisi daha yaygın?

Mobil işlemci piyasasında rekabet her geçen gün artıyor. Qualcomm, Samsung ve MediaTek üzere dev şirketler, çiplerini daha fazla üretici tarafından tercih edilmesi için kıyasıya bir yarış içindeler. Fakat Android severlerin birinci tercihi olan Qualcomm, Snapdragon serisiyle dikkat çekiyor. Bu seriyi hem giriş düzeyindeki telefonlarda hem de amiral gemisi denilebilecek modellerde görmek mümkün. Son vakitlerde, Snapdragon çiplerini kullanan aygıt sayısında büyük bir artış yaşandığını da belirtelim.

Qualcomm, Snapdragon çipleri üzerinde çalışan aygıt sayısının 3 milyarı geçtiğini gururla duyurdu. Bu etkileyici muvaffakiyet, tesadüf değil. Şirket, performans, güç verimliliği ve öncü özellikleri ile dikkat çeken yeni Snapdragon çiplerini daima olarak tanıttı. Bu sayede, Snapdragon çiplerinin popülaritesi yalnızca akıllı telefonlarla sonlu kalmayarak, tabletler, giyilebilir teknolojik eserler ve daha birçok alanda artış gösterdi.

Snapdragon mu MediaTek mi, hangisi daha yaygın?

Dünyanın en tanınan akıllı telefonları ortasında bulunan Samsung Galaxy S serisi, Google Pixel serisi ve OnePlus serisi, Qualcomm’un Snapdragon işlemcilerini kullanıyor. Ayrıyeten, Çinli ünlü markalar olan Xiaomi, OPPO ve Vivo’nun amiral gemisi telefonlarında da bu işlemcilere rastlamak mümkün. Akıllı telefonların yanı sıra, Snapdragon işlemciler tabletlerde, Windows 11 işletim sistemli dizüstü bilgisayarlarda ve ilişkili arabalarda de karşımıza çıkıyor. Bilhassa Snapdragon 8cx Gen 3, Windows 11 dizüstü bilgisayarlarda kullanılan güçlü bir yonga seti olarak biliniyor. Ayrıyeten Snapdragon Wear 5100+, akıllı saatler için tercih edilen bir chipset.

Qualcomm Teknolojileri’nin giyilebilir ve karma gerçeklik tahlillerinden sorumlu genel müdür yardımcısı Dino Bekis’in de belirttiği üzere, Snapdragon Seamless teknolojisi, aygıtlar ve işletim sistemleri ortasındaki mahzurları ortadan kaldırma gayesi güdüyor. Fakat 3 milyar aygıtın Snapdragon çipleriyle çalışıyor olması, şirketin bu alandaki gayretlerinin sonucu olarak kâfi mi? Maalesef hayır. Qualcomm, taşınabilir işlemci piyasasında hala MediaTek’in gerisinde. Fiyat, bu durumda kıymetli bir faktör olsa da, Qualcomm’un ikinci sıradaki yerini müdafaası gerçeğini değiştirmiyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)