Spotify Kimi Eski Podcast Araçlarını Kullanımdan Kaldırıyor

Spotify, görüntü ve podcast kaydetme platformu Riverside ile iştirak kurduğunu duyurdu. Bu iştirakin bir kesimi olarak Spotify, eski podcasting araçlarından kimilerini kapatıyor. Buna podcast yayıncılarının kısımlarına lisanslı müzik modülleri eklemesine imkan tanıyan “Music + Talk” özelliği de dahil. Bu özelliği kapatma kararı podcast’lerinde müzik modüllerini tartışan müzik podcast’çileri için hayal kırıklığı yarattı.

Music + Talk özelliğinin yanı sıra Record with Friends ve Voice Message üzere öteki özellikleri de kullanımdan kalkacak. Ayrıyeten taşınabilir ve web’deki kısım oluşturucu tecrübelerini de kaldırıyorlar. Bu değişiklikler Haziran ayında yürürlüğe girecek. Spotify’ın gayesi, odağını bu eski araçlardan yeni ve yenilikçi podcasting özellikleri geliştirmeye kaydırmak olacak.

Riverside ile genişletilmiş iştirak sayesinde podcast yayıncıları artık ses ve görüntü podcast’lerini direkt Spotify’ın podcast yayıncılarına yönelik web eseri içerisinde kaydedip düzenleyebilecek. Uzaktan röportajlar için konukları davet edebilir, transkriptleri kullanarak düzenlemeler yapabilir ve içeriklerini Spotify aracılığıyla sıkıntısız bir biçimde yayınlamadan evvel geliştirmek için AI araçlarını kullanabilecekler. İçerik oluşturucular, yeni bir kısım hazırlarken “Create with Riverside” düğmesine tıklayarak tarayıcı pencerelerinden ayrılmadan kayıt yapmalarına, düzenlemelerine ve yayınlamalarına imkan tanıyacak.

Bu entegrasyon Spotify’ın içerik üreticiler için şirket içi araçların geliştirilmesine öncelik vermediğini gösteriyor. Bunun yerine podcast yayıncılarının aslında beğendiği ve hâlihazırda sağladığı özelliklere misal özellikler sunan bir şirketle paydaşlık kuruyorlar. Spotify’ın CEO’su Daniel Ek, şirketin pahaya ve kıymetli yararlar sağlayan şeylere odaklanmak için makul araçları kullanımdan kaldırmaya istekli olduğunu belirtti.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)