Tesla, 200.000 Arızalı Geri Görüş Kamerası Nedeniyle Geri Çağırıyor

Tesla, art görüş kamerası sistemindeki arıza nedeniyle ABD’de yaklaşık 200.000 aracını geri çağırıyor. ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi (NHTSA) tarafından paylaşılan bir geri çağırma bildirimine nazaran, Tesla’nın gelişmiş şoför takviye sistemi Tam Otomatik Sürüş 4.0 ile donatılmış belli Model S, X ve Y elektrikli arabalar bu durumdan etkileniyor.

Geri çağırma, 2023 yılında üretilen 199.575 Tesla aracını etkiliyor. Bir yazılım sorunu nedeniyle bu araçların art görüş kamerası ekranında aralıklı arızalar yaşandı ve bu arızalar, art görüş manzarasının görüntülenmesini engelleyebiliyor. Geriye giderken yahut hareket yaparken aracın gerisinde ne olduğunu görememek natürel ki kaza riskini artırabilecek nitelikte.

Tesla, bu yazılım yanlışıyla ilgili rastgele bir kaza yahut yaralanmanın farkında olmadığını belirtirken sorunu çözmek için kablosuz bir yazılım güncellemesi geliştirip kullanıma sunarak derhal cevap verdi. Bu, araçların servis merkezlerini ziyaret etmesine gerek kalmadan geri çağırma sürecinin verimli bir halde gerçekleştirilmesine imkan tanıyacak.

Etkilenen Tesla elektrikli araba sahipleri, 22 Mart tarihinde şirketten geri çağırma bildirimi mektupları almaya başlayacak. Akabinde, art kamera görüntüleme sistemini düzeltmek için Tesla’nın özel yazılımı aracılığıyla fiyatsız kablosuz güncellemeyi yükleyebilecekler.

Tesla’nın yakın vakitte Otopilot özelliğiyle ilgili şikayetler de dahil olmak üzere güvenlik problemleriyle ilgili incelemelerle karşı karşıya kaldığını hatırlatalım.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)