Ukrayna – Rus savaşında sahne robotların!

Ukrayna’daki savaş, insansız hava ve kara araçlarının çarpışma sahnesine dönüştü. Rusya ve Ukrayna’nın orduları, daha fazla insansız kara robotu kullanıyor ve bu robotlar birbiriyle çatışıyor.

Ukrayna’nın Avdiivka kenti yakınlarında, bir robot, kayalık ve çatlak yolda süratle ilerliyor. Bu dört tekerlekli, diz hizasında bir makine, Rus askerleri için mühimmat ve kargo taşıyor. Fakat gözetleniyor. Yolun üzerinde süzülen Ukrayna imali bir insansız hava aracı, robotun hareketlerini takip ediyor. Ansızın, öteki bir drone robotun üzerine çarpıyor ve onu modüllere ayırıyor.

Bu taarruz, geçtiğimiz Aralık ayında Ukrayna ordusunun 110. Mekanize Tugayı tarafından gerçekleştirildi ve Ukrayna’nın Rusya ile savaşında robotların birbirlerine karşı kullanıldığı az sayıda lakin artan olaylardan biri oldu. Hava dronları, kara robotlarını gözetlemek yahut saldırmak için kullanılıyor, askerler kara tabanlı robotlara silahlar ekliyor ve öteki küçük insansız botlar, dronları gökyüzünden düşürmek için sinyal bozucu teknolojiyle donatılıyor.

Rusya’nın 2022 Şubat’ında başlattığı tam ölçekli istila ile birlikte, küçük hava dronları Ukrayna savaşında değerli bir rol oynamaya başladı. Binlerce drone, savaş alanını izlemek, düşman hareketlerini gözlemlemek ve patlayıcı taşımak için kullanılıyor. Ukrayna ve Rus askerleri tarafından üretilen görüntüler, bu dronların, çoklukla birinci şahıs görünümüne (FPV) sahip dronlar olduğunu ve tanklara ve askerlere saldırmak için kullanıldığını gösteriyor. Savaş devam ederken, son aylarda öteki bir robot çeşidi giderek daha fazla görünmeye başladı: insansız kara aracı, yani UGV.

Ukrayna – Rus savaşında sahne robotların!

“Çok sayıda insansız kara aracı geliştiriliyor,” diyor Samuel Bendett, askeri drone ve robotik teknoloji kullanımını takip eden Center for Naval Analyses isimli niyet kuruluşundan bir Rusya analisti. Bendett’e nazaran, geliştirilen yahut kullanılan UGV’lerin birden fazla küçük robotlar, zira daha büyük araçlar FPV ve öbür hava dronları tarafından takip edilip taarruza uğrayacak. “Ukrayna savaş alanı, basically her hareket eden şeyi takip edip saldıran hava sensörleriyle doyurulmuş durumda,” diyor. Bu, öbür robotları da içeriyor.

Savaş içinde geliştirilen UGV’ler ekseriyetle dört yahut altı tekerlekli makineler ve çok gayeli olarak donatılabilir. Lojistik robotlar, cephane taşıyabilir; yaralıları taşıyan tahliye robotları; ve mayın döşeyebilen yahut patlayıcı yahut silahlarla donatılan savaşla temaslı robotlar bulunuyor. Bu robotlar büyük ölçüde beşerler tarafından uzaktan denetim ediliyor ve birkaç kilometrelik aralarda çalışıyor.

UGV’ler yeni bir şey değil. Birinci UGV’ler İkinci Dünya Savaşı’nda patlayıcı aygıtlar olarak kullanılmak üzere yaratıldı ve başka çatışmalarda da yer aldı. Bendett, şimdiye kadar Rus UGV geliştirmelerinin birçoklarının mesken imali yahut DIY olduğunu söylüyor, askerler yahut gönüllüler belli misyonlar yahut gereksinimler için robotlar yaratıyor. Ukrayna, bugüne kadar kara robotları geliştirmeye daha fazla askeri efor harcadı ve hükümet, bir “robot ordusu” inşa etme gayesini açıkladı.

Ukrayna içinden paylaşılan görüntüler, birinci olarak Telegram kanallarında yayınlandı ve analistler tarafından incelendi. Bir Rus dronunun, Ukrayna’nın UGV’sini izlediği ve mayın döşerken izlendiği bir görüntü var. Öteki bir görüntüde, küçük altı tekerlekli bir robot, düşmüş bir drona yaklaşıyor, kanatlarını kaldırıyor ve sonra askerler ona yaklaşıyor. Üçüncü bir görüntü, yerde hareket eden UGV’lere saldırmaya çalışan dronları gösteriyor. Bir şovda, bir kişi yerde bir UGV’nin ardında sürükleniyor. Ocak ayında, Ukrayna’nın başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov, savaşçılara mühimmat ve erzak taşıyabilen “otomatik taretli” bir UGV duyurdu.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)