Uzay üssüne kargolar nasıl teslim ediliyor? Canlı izleyin!

SpaceX, uzay keşif tarihinde bir prensip imza atarak, Northrop Grumman’ın Cygnus kargo gemisini birinci sefer Memleketler arası Uzay İstasyonu’na (ISS) göndermeye hazırlanıyor. Bu tarihi anı, dünyanın dört bir yanından canlı olarak izleyebilirsiniz. 20. Ticari İkmal Hizmetleri vazifesi (NG-20), Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden 30 Ocak Salı günü başlayacak. Aktifliği nasıl izleyeceğinizle ilgili tüm ayrıntılar aşağıda yer alıyor.

Cygnus, ISS’deki mürettebat için bir dizi bilimsel deney, yiyecek ve öteki temel materyalleri taşıyacak. Uzay aracı, istasyonda yaklaşık altı ay mühletle bağlı kalacak. İstasyon, rastgele bir vakitte önerilen yükseklikten saparsa, motorlar vakit zaman ateşlenerek ISS’nin tekrar uygun yüksekliğe itilmesi sağlanacak. Ayrıyeten, yörüngesel tesisten gelen çöplerle yavaş yavaş dolacak ve akabinde Dünya’nın atmosferine yine giriş sırasında yanarak yok olacak.

Görev isminden da anlaşılacağı üzere, bu Cygnus aracının uzaya gitmesi 20. kere olacak, fakat birinci sefer bir SpaceX roketiyle seyahat edecek. Şimdiye kadar Cygnus, Rusya ve Ukrayna kesimleri kullanan Northrop Grumman’ın Antares roketiyle uçmuştu. Rusya’nın komşusuna saldırması sonucu devam eden çatışma nedeniyle tedarik zincirlerinin kesintiye uğraması, SpaceX’e geçiş yapılmasına yol açtı.

En son bir Cygnus, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında bir Antares roketiyle ISS’ye uçmuştu. Bu, SpaceX’in Falcon 9 birinci evre roketinin onuncu uçuşu olacak. Daha evvel Crew-5, GPS III Uzay Aracı 06, Inmarsat I6-F2, CRS-28, Intelsat G-37 ve dört Starlink misyonunu başlatmıştı.

Nasıl İzlenir

SpaceX, NG-20 vazifesini Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Falcon 9 roketiyle başlatacak. Şirket, 30 Ocak Salı günü Türkiye saati ile 19:07’de Cygnus uzay aracını fırlatmayı hedefliyor, ayrıyeten 1 Şubat Perşembe günü 08:18’de yedek bir fırlatma fırsatı bulunuyor. Misyonun canlı yayını, fırlatmadan yaklaşık 15 dakika evvel başlayacak. Bu yayını SpaceX’in web sitesinde yahut X, eski ismiyle Twitter üzerinden izleyebilirsiniz. NASA, Cygnus uzay aracının ISS’ye varışını canlı yayınlayacak, yayın 1 Şubat Perşembe günü Türkiye saati ile 09:45’te başlayacak.

Ne Beklenmeli

Canlı yayın kapsamında, Falcon 9‘un fırlatma rampasından kalkışı ve yörüngeye süratle ilerlerken roketi takip eden uzaktan kameralar gösterilecek. İzleyiciler ayrıyeten roketin gözünden uçuşu da izleyebilecekler, bu birkaç dakika sürecek ve akabinde roketin birinci kademesinin, uzay aracını taşıyan üst basamaktan ayrılmasına şahit olacaklar. Perşembe günü NASA, Cygnus’un ISS’ye yaklaşmasını ve kritik kenetlenme sürecini gösterecek.

Fırlatmadan yaklaşık sekiz dakika sonra, birinci evre Kennedy Uzay Merkezi’ne yakın bir yere iniş yaparak, tıpkı roket modülünün öteki bir uçuş için yolunu açacak.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)