WinRAR’da Güvenlik Açığı Keşfedildi

Google Tehdit Tahlil Kümesi (TAG), WinRAR belge arşivleme ve bilgi sıkıştırma uygulamasında yeni bulunan bir güvenlik açığı hakkında detayları yayınladı. TAG’a nazaran çok sayıda hükümet takviyeli aktör, bu yılın başından bu yana bu güvenlik açığından faal olarak yararlanıyor. WinRAR’ın otomatik güncelleme sistemi olmamasından ötürü riski önlemek için uygulamayı manuel olarak 6.23 yahut 6.24 sürümüne en kısa müddette güncellemeniz gerekiyor.

CVE-2023-38831, uzantısında boşluk bulunan bir belgeyi (örneğin.png_) açarken Windows’un ShellExecute özellikleriyle birlikte süreksiz bir evrakın alakasız genişlemesine neden olan mantıksal bir güvenlik açığı olarak karşımıza çıkıyor. Bu, gaye kullanıcı ZIP arşivindeki PDF yahut PNG üzere suçsuz görünen bir belgeyi açtığında bilgisayar korsanlarının rastgele kod çalıştırabilmesiyle sonuçlanıyor.

Google’a nazaran birden fazla hükümet takviyeli küme bilgi ve kripto çalmak için bu güvenlik açığını etkin olarak kullanıyor. Örneğin SANDWORM kümesi, drone operatörleri için bir eğitim programı üzere görünen uydurma bir PDF evrakıyla Ukrayna’nın güç bölümünü gaye alan bir e-posta kampanyası başlattı.

WinRAR kullanmaya devam etmek isteyenlerin uygulamayı güncellemeyi ihmal etmemesi büyük kıymet taşıyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)