Yandex 5,2 Milyar Dolarlık Mutabakatla Yatırımcılara Satılacak

Arama, reklam ve araç çağırma üzere çeşitli çevrimiçi hizmetler sunan Yandex, bir küme Rus yatırımcıya satılacak. Yandex’in ana şirketi Yandex NV, 5,21 milyar dolarlık bir muahedeyi kabul etti. Rus petrol devi Lukoil’e bağlı yatırımcıların liderliğindeki bir konsorsiyum, Yandex’in Rusya’daki operasyonlarının birçoklarını satın alacak. Buna şirketin gelirlerinin %95’inden fazlasını oluşturan hizmetler de dahil.

Bu satış, Rusya’nın 2022 başında Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana en büyük kurumsal çıkış olması nedeniyle ehemmiyet taşıyor. Yandex, artan tansiyon nedeniyle Batılı yatırımcılardan ve ortaklarından uzaklaşmaya çalışıyor. Ayrıyeten Rusya hükümeti, kıymetli bir ulusal varlık olarak görülmesi nedeniyle Yandex’in büsbütün yurt içi denetim altına alınması için baskı yapıyor. Mutabakat nakit ve pay senedi kombinasyonuyla sağlandı ve bu da toplam piyasa pahasının Moskova Borsası’na nazaran yaklaşık 10,2 milyar dolar olduğunu gösteriyor.

Satış fiyatı şirketin değerlemesinden düşük olsa da Rusya hükümetinin yabancı varlık satışları için zarurî kıldığı indirimleri yansıtıyor. Yandex NV’nin idare şurası lideri John Boynton, teklifin hissedarlara sattıkları işlerden bir ölçü paha geri kazanmalarına imkan tanıyarak yarar sağlayacağını belirtti.

Aynı vakitte, şirketin elinde tutacağı memleketler arası işletmeler için yeni büyüme fırsatlarının önünü açacak ve elden çıkarılan işletmelerin yeni mülkiyet altında faaliyet göstermesine imkan tanıyacak. Ukrayna’nın işgalinin akabinde Microsoft ve Apple üzere birçok şirket Rusya’da yeni eser satışını durdurma kararı aldı. Lakin Rusya, “gri” tipi olarak isimlendirdiği eserlerin ithalatına müsaade vererek Batı yaptırımlarını aşmanın bir yolunu buldu. Velhasıl bu durum Rusların telif hakkı sahiplerinin müsaadesine muhtaçlık duymadan mal ithal edebileceği manasına geliyordu.

Anlaşmanın emeli Yandex’in Batı pazarlarından çıkışını kolaylaştırırken ana işletmelerinin Rusya’da kalmasını sağlamak. Rus arama motorunun Rusya’daki yeni mülkiyet yapısı altında bağımsızlığını koruyup koruyamayacağı da bilinmeyen.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)