Yapay Zeka Talepleri Nedeniyle HBM Bellek Fiyatları %500 Arttı

HBM (Yüksek Bant Genişlikli Bellek) sanayisi, yapay zekaya olan yüksek talep nedeniyle güçlü bir ekonomik toparlanma yaşıyor. Bu durum fiyatlarda kıymetli bir artışa yol açtı, son bildirilere nazaran fiyatı beş kat arttı. Yapay zeka segmentinin büyümesi, artık yeni düzeylere ulaşması beklenen HBM bellek sanayisinin genişlemesinde kıymetli bir rol oynadı.

Pazar araştırma firması Yolo Group’a nazaran, 2023 yılında HBM belleğinin arz ve talep zincirinde değerli değişiklikler oldu. Üretim düzeyleri ve satış oranları kıymetli ölçüde arttı, bu da HBM’yi yapay zeka heyecanından öncesine nazaran daha bedelli bir kaynak haline getirdi. NVIDIA ve AMD üzere şirketlerin büyük ölçülerde yapay zeka hızlandırıcıları üretmesi HBM fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Yolo Group %500’lük şaşırtan bir fiyat artışı bildirdi ve bu eğilimin gelecekteki pazarlar süratle geliştikçe devam etmesi bekleniyor.

Raporda ayrıyeten Samsung Electronics ve SK Hynix’in şu anda HBM pazarlarına hakim olduğu ve pazar hissesinin %90’ından fazlasını oluşturduğu vurgulanıyor. Her iki şirketin de son vakitlerde manşetlere çıktığı, yeni müşteriler edindiği ve yeni kuşak süreçlere geçiş yaptığı göz önüne alındığında bu hiç de şaşırtan değil. Ayrıyeten HBM önderi SK Hynix ve TSMC’nin bir ittifak kurduğu ortaya çıktı ve bu da pazar dinamiklerinin gelişmeye devam edeceğini gösteriyor.

İleriye bakıldığında, HBM pazarlarının önümüzdeki beş yıl içinde yıllık bileşik %45 oranında büyüyeceği öngörülüyor. Bu da genel piyasa sermayesinin ve HBM’den elde edilen gelirin muazzam bir büyüme yaşayacağı manasına geliyor. Ayrıyeten önümüzdeki yıllarda HBM4 üzere gelecekteki HBM eserlerinin piyasaya sürülmesiyle pazarın daha da büyümesi bekleniyor. Yapay zeka, gelecekte HBM sanayisini yeni boyutlara yükseltmede değerli bir rol oynamaya devam edecek.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)